امروز

پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۱:۰۵ قبل از ظهر

نظام جمهوری اسلامی نظامی برخواسته از بطن جامعه و مردم می باشد؛ در نظام سیاسی جمهوری اسلامی برای چهار نهاد ریاست جمهوری٬ مجلس شورای اسلامی ٬ مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخابات برگزار می‌شود، گر چه هر ۴ نهاد ذکر شده برآمده از انتخاب مستقیم مردم هستند، اما شوراهای اسلامی شهر و روستا به دلیل نوع کارکرد و عملکرد مستقیم و ملموس با جامعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
شوراها به عنوان فراگیرترین و گسترده‌ترین زنجیره نهاد مدنی پاسخ به یک نیاز اجتماعی است که در گذشته به شیوه‌های سنتی و اکنون نیز به شکلی نوین و مدنی در قالب بستری مناسب جهت مشارکت مردمی تجلی یافته است.

نهاد شورا، دارای پتانسیل هایی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی٬ فرهنگی و … می باشد و شهروندانی که طلایه‌داران رشد و توسعه شهری هستند باید با انتخابی آگاهانه به دور از تعصبات قومی٬ لجبازی‌های سیاسی و گرایش‌های محلی، افرادی را انتخاب نمایند که بتواندد در مدیریت شهری موفق باشند، چرا که آینده و اداره هر شهر در دست خود شهروندان می‌باشد و مشمول آیه ۱۱ سوره رعد می گردند که «اِنَّ الله لا یُغَیِّرُ ما بِقوم حتی یُغیرو ما باَنفُسهم »
اکنون باید مقوله مدیریت شهری که در طول این ۳۷ سال انقلاب از آن غفلت شده است را ارتقا داد و با توجه به ظرفیت‌های قانون اساسی و شوراهای شهر این برداشت شوراها را به جایگاه واقعی خود نزدیک کرد و تصور عمومی نقش شوراهای شهر را که تا حد یک ناظر شهرداری پایین آورده است، تعدیل کرد. در حالی که مسئله‌ی مدیریت شهری مسئله‌ای فراتر از امور شهرداری و شامل کلیه مسائل مربوط به یک شهر اعم از گسترش کالبدی، امکانات رفاهی و تفریحی، توسعه فضای سبز٬ ایجاد وحدت در جهت توسعه تمامی سطوح علمی٬ فنی ٬سیاسی٬ اجتماعی و … باشد . باید در همه ادوار شورا مردم با انتخاب شورایی دارای برنامه استراتژیک‌ و یا چشم انداز مشخص برای شهر که در عمل بتواند به وقوع بپیوندد و صرفا شعار تبلیغاتی نباشد٬ در جهت رشد و توسعه شهری قدم بردارند تا بتوانند ثمره ی انتخاب صحیحشان را در پیشبرد اهداف شهری و روستایی خود مشاهده کنند.
در پایان به بیان پاره ای از وظایف شورای شهر می‌پردازیم :

۱- انتخاب شهردار به مدت چهار سال
۲- نظارت بر حسن اجرای مصوبات و طرح های مصوب در امور شهرداری
۳- برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام ارشادی اجتماعی ٬ اقتصادی ٬ عمرانی و …
۴- نظارت بر حُسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی ها نقدی ٬ جنسی ٬ و اموال منقول و غیر منقول شهرداری
۵- تصویب بودجه ٬ اصلاح و متمم بودجه سالانه شهرداری و موسسات وابسته
۶- اقدام در خصوص تشکل انجمن ها و نهادهای اجتماعی ٬ امدادی و ارشادی
امید است مردم فهیم این خطه که از آگاهی سیاسی و بینش اجتماعی بالایی برخوردارند، بدون انتخاب جناحی، قومی و فامیلی افرادی با تجربه٬ دارای قدرت مدیریت و پاک‌دست را برای اداره شهر انتخاب نمایند .
موفق و پیروز باشید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد